כיצד להאכיל בבקבוק תינוק יונק או תינוק שטרם ינק

עודכן: 15 בינו׳

לעתים יש צורך להאכיל תינוק בבקבוק למרות רצון האמא להניק. מצבים רפואיים שונים עשויים להביא לכך שהפתרון הוא האכלה בבקבוק. עדיף לשקול דרכים אחרות מבקבוק להאכלת התינוק כמו האכלה מצינורית על האצבע או מזרק וכוס.

השתמשו בפטמה עם זרימה איטית (0 או 1) בעלת בסיס רחב.

החזיקו את התינוק בתנוחת ישיבה או חצי-ישיבה כאשר הוא נתמך על-ידי זרועכם.

1. דגדו את התינוק בשפתו התחתונה עם פטמת הבקבוק כדי לעודד אותו לפתוח פה גדול ולגרום ללשון לצנוח לקרקעית הפה.

2. כאשר פה התינוק פתוח לרווחה, הניחו בעדינות את הפטמה על הלשון. עזרו לתינוק לעטוף עם שפתיו את בסיס הפטמה. אפשרו לתינוק להכניס כמה שיותר מהפטמה והקפידו למלא בחלב רק את קצה פטמת הבקבוק (הבקבוק יהיה במצב אופקי) כדי שכוח הכבידה לא יגביר את זרם החלב. התינוק צריך למצוץ את החלב בעצמו.

3. ספרו 6-10 מציצות והוציאו את הבקבוק מפי התינוק. ניתן להניח את הבקבוק על השפה העליונה כך שהתינוק ידע שהבקבוק לא נלקח ממנו לגמרי. כאשר התינוק מסמן שהוא מוכן לאכול עוד, חזרו לשלב 1. אפשר גם להשאיר את הבקבוק בתוך פה התינוק ורק להוריד אותה למטה כך שהחלב לא ימשיך לזרום ללא שליטה.

4. אם התינוק מפסיק למצוץ, משכו את הבקבוק, הרימו את התינוק, אולי הוא זקוק לגיהוק, והציעו את הבקבוק שוב. יכול להיות שהתינוק מלא ולא ירצה לאכול עוד. סיום ההאכלה בבקבוק כאשר התינוק מלא אך לא מלא מדי עוזרת להאכלה בבקבוק להיות דומה להנקה מהשד.

ניתן להציע את השד לקינוח או בין הארוחות. אם התינוק דוחה את השד, אל תכריחו אותו. התינוק עשוי להזדקק לזמן התכרבלות על השד ללא הנקה כדי להבין שהשד הוא מקום נעים להיות בו. ניתן להשתמש באצבע כתחליף למוצץ אם התינוק זקוק למציצה.

האטו את קצב ההאכלה. שחקו והתחבקו עם התינוק במהלך ההפסקות שאתם יוזמים בהאכלה. התכרבלו עם התינוק למשך כמה דקות לאחר כל האכלה. החליפו צדדים בשלב כלשהו באמצע ההאכלה כדי ששני צידי המוח יהיו מגורים.

הקפידו על זמן שבו התינוק נמצא עור לעור אתכם על הבטן או על החזה, כמה שניתן. התינוק עשוי להתחיל ולחפש את השד ולהתחבר בעצמו! אמבטיה משותפת יכולה לעודד את חיפוש השד. מגע עור לעור יכול לגרות את אספקת החלב ולעזור לתינוק להרגיש בטוח ושמח.

תורגם ברשות מאנגלית מ Lynnette Hafken, IBCLC

References: Coates, M. (1990). Bottlefeeding with love. Journal of Human Lactation, 6(1), 10-11.

Kassing, D. (2002). Bottlefeeding as a tool to reinforce breastfeeding, Journal of Human Lactation, 18(1), 56-60.

240 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול