top of page

הכנה להנקה - המדריך הישראלי להנקה

התכוננת כבר? הכנה להנקה היא שירות שעדיין לא נמצא במודעות אצל נשים לקראת לידה ראשונה. מנסיוני בקליניקה, אמהות מגיעות להכנה להנקה אחרי שכבר חוו אתגרים בהנקה קודמת ואולי אפילו כשלון. הפעם הזמנתי את ורד לב לראיון אישי בנושא...

ורד לב, אנחנו קולגות כבר שנים רבות, מכירות מתחומים שונים, אשמח לשמוע קצת יותר מי את? אני אמא לארבעה, גרה בדרום הרחוק. אני נטורופתית N.D., יועצת הנקה מוסמכת IBCLC, מלווה ריגשית בגישת B.O.T, מדריכה בליגת לה לצ'ה, אחת מהמחברות של "המדריך הישראלי להנקה" ומחברת של ספרי תזונת פליאו לנשים בהריון ובהנקה.


למה לדעתך הכנה להנקה חשובה? הכנה להנקה חשובה בעיניי בעיקר כדי להתחיל להתכוונן לתקופה הזו בחייך. להריון וללידה כבר ברור שאפשר להיערך ולהתכונן ואילו הנקה עדיין נתפסת אצל הרבה (א)נשים כמשהו שהוא "טבעי" וכמו קורה מעצמו ולכן לא צריך לעשות דבר בהקשר אליו. אולם לא כך הוא.


כמובן שלא כל אחת צריכה לדעת ה-כל על הנקה אולם כל אחת יכולה לבחור איזה ידע רלוונטי לה לשלב בו היא נמצאת. מה מעניין ומסקרן אותה בנוגע להנקה? מה היא מרגישה שחסר לה לדעת? מה הכי דחוף עבורה?


הכנה להנקה היא מקום לעשות בו סדר, לתת מידע במידה, לברר מה עמדתה הפרטית של האישה בעניין ומה היא יכולה או מעוניינת לעשות לשם כך, מה מקום בן/ת הזוג או עמדת אנשים משמעותיים בחייה בנושא, לערוך הכרות עם אפשרויות התמיכה הקיימות בסביבתה, לחשוב מה יהיה הכי רלוונטי ממש בימים הראשונים אחרי הלידה ועוד.


מה אנחנו כנשות מקצוע יודעות על ההנקה אצל אמהות שעברו הכנה להנקה בהריון? הרבה אמהות שעברו הכנה להנקה - באופן פרטני, או בקבוצות שונות - משתפות שזה עזר להן מאד בתחילת הדרך, תמך בבחירות שלהן, איפשר להן להיות בקשר מיידי עם אשת מקצוע כשהתעורר הצורך וגם לדעת מה האפשרויות העומדות בפניהן. אני בעיקר שומעת שהן הרגישו בטוחות יותר בכל הקשור בהנקה, כי ברור שהן לא יכלו לדעת את כל מה שהיה נדרש במצב הספציפי.


את שותפה לכתיבת הספר המדריך הישראלי להנקה, מדוע כתבתן אותו? היה מחסור בידע מעודכן ושלם בנושא הנקה בשפה העברית. ישנם לא מעט ספרים בשפות השונות, אולם בעברית לא היה ספר שכזה.


כנשות מקצוע בתחום ההנקה היה לנו חשוב להנגיש את הידע שהכרנו ועבדנו לפיו לנשים בהריון ולבני משפחותיהן, לאמהות מניקות וגם לאנשי מקצוע העובדים עם האוכלוסיות האלה. שהרי הנקה לא הייתה חלק מתכנית הלימודים המסודרת של רופאים או של הרבה מהאחיות בזמנו, שלא לדבר על תחומים פרא רפואיים נוספים כמו קלינאיות תקשורת, מרפאות בעיסוק, דיאטניות, פיזיותרפיסטיות, מטפלים מתחומי הרפואה המשלימה ועוד ועוד.


רצינו לשנות את המצב וליצור ספר שגם מכיל מידע מסודר, ברור ומעודכן. כזה המחולק לפי שלבי ההתפתחות ההגיוניות של תינוקות ושל אמהותיהן בהתאמה, כך שאפשר לקרוא אותו בשלבים, וגם לתת להכל ביסוס מהספרות המחקרית. היה לנו חשוב לשתף פעולה עם אנשי מקצוע מהמובילים בתחומם, בכתיבת הספר, מהעורכת המדעית שהייתה בזמנו אחת משתי רופאות הנקה שהיו בארץ


תודה ורד! אני רוצה להוסיף שמנסיוני אמהות שמגיעות להכנה להנקה מבינות יותר מה התינוק מצפה כשנולד והן יכולות לתת מענה טוב יותר לצרכים שלו שרובם מסופקים דרך ההנקה ואם אין בעיות מבניות או רפואיות בדרך כלל אני לא פוגשת אותן יותר…


חלק מהאמהות רוכשות את המדריך כספר שיהיה ליד המיטה לגשת אליו כשנתקלות באתגרים בהנקה. ניתן להשיג את הספר אצלי בקליניקה, מוזמנות לרכוש לעצמכן או מתנה לחברה בהריון.

לדף של המדריך הישראלי להנקה - https://www.facebook.com/hamadrich.haisraeli.lehanaka/לקביעת פגישת הכנה להנקה צרי קשר 052-2827900
80 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Comentarios


bottom of page