רצף מיתוסים על הנקה

המיתוסים שתקראו כאן הם חלק מפרוייקט שהתפרסם בדף הפייסבוק ועמוד האינסטגרם שלי. בכל יום העליתי מיתוס חדש עם מידע לגבי הנושא. הפוסט הזה מתעדכן כל שבוע עם מיתוס חדש, שווה לעקוב בפייס או באינסטה!

קולוסטרום הוא חלב ייחודי מאוד בכמות קטנה מאוד שהגוף מייצר כבר בהריון והתינוק יכול לינוק אותו מיד לאחר הלידה ובימים הראשונים עד שהחלב הבשל נכנס בכמות גדולה יותר.

כמות הקולוסטרום הקטנה שיש לך בגוף מתאימה בדיוק לצרכים של התינוק בימים הראשונים בהם הוא זקוק לכמות ממש קטנה.

אם התינוק יונק ביעילות ובתכיפות הוא יגיע לכל כמות הקולוסטרום שהוא צריך בימים הראשונים וכתוצאה יקבל גם כמות טובה של חלב גם לאחר הימים הראשונים ואין צורך לתת לתינוק עוד אוכל...

במידה ומשהו משתבש והתינוק לא יונק אפשר לסחוט את הקולוסטרום ולתת אותו במזרק או בכפית.הנקה אחרי ניתוח קיסרי היא אתגר שכדאי מאוד להיערך אליו. בחלק מבתי החולים מאפשרים ניתוח ידידותי לאם ולתינוק בו ניתן לשהות יחד וליזום הנקה בעזרת אחת המיילדות שנמצאות בחדר הניתוח. לאחר הניתוח, בהתאוששות ניתן לשהות יחד, אמא ותינוק ולהיעזר במלווים כדי להעביר את התינוק מהעריסה אלייך וחזרה. גם במחלקת היולדות יש להיערך עם מלווים שיוכלו לעזור להביא את התינוק מהעריסה אלייך, להחזיק במידת הצורך כשאת יורדת מהמיטה ולטפל בתינוק בימי ההתאוששות. לעתים יש איחור קל בכניסת החלב לאחר ניתוח קיסרי ולכן שהייה יחד בשעות ובימים הראשונים לאחר הניתוח ועידוד התינוק לינוק יכולים לעזור ולעודד כניסת החלב.


הנקה מספקת לתינוק את כל צרכיו. וכשהתינוק מקבל מענה לכל הצרכים שלו - הפיזיים, הרגשיים, התזונתיים ועוד הוא גדל להיות תינוק פעוט וילד בטוח בעולם. למרות הדעה הרווחת לצערי בנושא פינוק ילדים, מענה לצרכים של תינוק ופעוט אינם הופכים אותו לילד או מתבגר מפונק שאינו מסוגל לעצמו. ילד שבטוח בסביבתו ויודע שיקבל את המענה המתאים בזמן שזקוק לו הופך להיות ילד ומתבגר עצמאי שמסוגל להביע את עצמו בעת הצורך ולהסתדר בעצמו בעולם.

מה קורה לחלב אחרי גיל שנה? האמת כלום. כלומר, לא ממש כלום. החלב ממשיך להשתנות כל הזמן. מאז שהתינוק נולד (ראו מיתוס #1) הוא משתנה לפי הצרכים של התינוק. מרווה יותר בקיץ, עשיר בנוגדנים כשהתינוק חולה ואת נחשפת למחוללי המחלה שהתינוק נחשף ועוד... גם בגיל שנה החלב ממשיך להשתנות ויש לו ערך גדול מאוד גם בהגנה חיסונית לתינוק שהופך להיות פעוט וגם בכמות האנרגיה שהתינוק מקבל מהחלב שיונק. מפתיע לשמוע שתינוקות שיונקים אחרי גיל שנה מקבלים 30% מהאנרגיה שזקוקים לה דרך ההנקה! כמובן שמעבר לכך להנקה יש ערך רגשי. ההנקה היא כלי הורי נהדר שמאפשר לאמא לעזור לפעוט בהרגעה ובטיפול בכאב, לעבור ממצב למצב, להירדם ועוד...משמעות חזרה לעבודה אינה הפסקת הנקה למרות שיש תינוקות שמגיבים לפרידה מאמא ברצון להפסיק ולינוק בגלל הכרות עם האכלה מהירה יותר מהבקבוק. לעתים קרובות בגלל מחסור בתנאים לשאיבת חלב במקום העבודה או הלימודים אמהות שואבות פחות חלב ואספקת החלב מתמעטת והתינוק מגיב לכך בהעדפת הבקבוק.

הפתרון לכך הוא שמירה על אספקת חלב גבוהה על ידי פינוי חלב תכוף, אפילו 5 דקות לעתים קרובות עדיפה על פני שאיבת חלב ארוכה רק פעם אחת במהלך ההיעדרות מהבית.

והדבר השני הוא כשנמצאים בבית, להניק כמה שיותר כולל שעות הלילה, מה שעוזר לשמור על אספקת החלב.


מזל שיש תרופות שיכולות לעזור לנו במצבים רפואיים שונים! למרות שחלק (קטן) מהתרופה עשוי לעבור בחלב זו אינה סיבה לא לקחת את התרופה.

בטיחותן של תרופות נשקלת על פי המידע שיש על התרופה (גודל מולקולה, מחצית זמן חיים ועוד...) ומרכזים טרטולוגיים יודעים לתת תשובה לגבי תרופות ונטילתן תוך התחשבות בגיל התינוק, ואפילו להציע חלופות בטוחות יותר במידת הצורך.

כשרופא רושם לך תרופה ואינך בטוחה האם התרופה מותרת בהנקה בקשי מהרופא שיתקשר בעצמו למרכז הטרטולוגי בתור מקוצר לאנשי צוות ויקבל את המידע המתאים!
לעומת שקית החלב שמחכה לנו במקרר, המלאות בשד או הריקנות שאנו מרגישים חיצונית על השד אינה מדד לכמות החלב שהשד מייצר או כמות החלב שהתינוק מעביר. בתחילת ההנקה בערך עד חודש מהלידה השד ירגיש מלא אך לאחר מכן, כמויות החלב מתאזנות וכשהתינוק יונק החלב משתחרר על פי הביקוש והשד יכול להרגיש בין ההנקות "ריק".

כשניהול ההנקה טוב מתחילת הדרך החלב לא "נגמר" יום אחד. ובכלל חלב לא נגמר יום אחד. סיום ייצור החלב הוא תהליך. אז איך תדעי אם יש מספיק חלב עבור התינוק? עליה במשקל, מספר ההנקות, כמות הפיפי והקקי...

מעבר לכך, המלאות בשד אינה מדד לכמות החלב שנמצאת בו...